Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Ogłoszenia i zawiadomienia

Odpowiedzi na list ws. konkursu na dyrektora Instytutu Teatralnego

25.09.2013

W związku z pytaniami dotyczącymi ogłoszonego w dniu 2 września 2013 r. konkursu na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, w tym z listem otwartym sygnowanym przez grono 218 przedstawicieli świata kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego uprzejmie informuje:

Dążeniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest, by w praktyce powoływania dyrektorów instytucji kultury dominowała zasada wyłaniania kandydata na stanowisko dyrektora w drodze konkursu, przeprowadzonego na zasadach określonych w Ustawie z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2012 r. poz. 406). Przeprowadzanie konkursów, jako najbardziej transparentnych metod wyłaniania dyrektorów instytucji kultury, stanowi jeden z najważniejszych postulatów środowisk kulturalnych, zgłaszanych wielokrotnie na forum publicznym oraz w wystąpieniach kierowanych do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Wymagania kwalifikacyjne, określone w ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego, nie odbiegają od stosowanych w praktyce innych konkursów. Odmienne ich ukształtowanie, np. poprzez podwyższenie, lub obniżenie kryteriów, mogłoby wywołać sugestię preferowania przez organizatora któregoś z potencjalnych kandydatów.

Fakt ogłoszenia konkursu nie jest próbą podważenia efektów dotychczasowej działalności dyrektora Macieja Nowaka. Nie przewidujemy zmian podstawowych celów, do których został powołany Instytut Teatralny, polegających z jednej strony na szeroko pojmowanej promocji dokonań polskiego teatru, z drugiej zaś na dokumentowaniu jego dorobku.

Ogłoszenie konkursu na dyrektora stanowi zatem otwarcie na liczne głosy wskazujące na różne możliwości kształtowania działalności Instytutu Teatralnego w ramach określonych przez jego cele, dotychczasowe osiągnięcia oraz wypracowane w nim dobre praktyki. Zależy nam, aby konkurs stał się swoistym forum, na którym zaprezentowane zostaną różnorodne koncepcje dotyczące dalszej działalności tej szczególnej instytucji, spośród których Komisja konkursowa wyłoni najodpowiedniejszą kandydaturę. Mając ufność w odpowiedzialność środowiska teatralnego, liczymy na zgłoszenie interesujących, wnikliwych i rzetelnych ofert.

Informację sporządził/a: Wojciech Świdzińskipowrót
Ostatnia aktualizacja - 25.09.2013 o godz. 06:07 przez Administrator